יום שלישי, 13 באוגוסט 2013

מצמחונות לפלאוליזם (תזונה קדמונית): חלק ב'

מצמחונות לפלאוליזם (תזונה קדמונית): חלק ב'
אילת מרום


למי שלא קרא את חלק א' לחצו כאןאנסה לתאר בפניכם את התהליך שעברתי בקצרה. בגיל 13 החלטתי, כחלק מגחמה רגעית, להפוך לצמחונית. פשוט לא אהבתי לאכול בשר, והודעתי למשפחתי, כי מעתה ואילך איני אוכלת בשר (כולל עוף) ודגים. יש לציין, כי אמי זרמה עמי, ולא התעקשה, אולי כי היא בעצמה, לא הבינה עד כמה בשר קריטי לתזונתנו. הייתי נחושה בבחירתי זו לאורך כ- 15 שנה, כלומר עד גיל 28 כמעט. במהלך שנים אלו סיימתי בית ספר לרפואה, הכרתי את בעלי ומבחינה ספורטיבית עסקתי בעיקר בפעילות אירובית, כגון אירובי מדרגה ועיצוב וחיטוב. בשלב מסוים עברתי לעבודת חדר כושר, אך התמקדתי בעיקר בפעילות סבולת לב-ריאה. יש לציין, כי את בית ספר לרפואה העברתי בעייפות מרובה, שהתבטאה בחוסר יכולת להישאר ערה בהרצאות, מעניינות ככל שיהיו. לא העליתי בדעתי, כי התזונה קשורה בכך, כיוון שלפי ספירת הדם לא הייתי אנמית, והצלחתי להחזיק מאגרי ברזל בגדר הנורמה, אם כי, בגבול התחתון. ויטמין B12 לקחתי כתוסף תזונה. התזונה שלי כללה הרבה מזון מעובד, כגון תחליפי סויה והרבה מאוד דגנים וקטניות, פירות וירקות, ומוצרי חלב. עד היום זכורה לי אותה עייפות וכבדות של אחרי ארוחה, שבאותה תקופה חשבתי, שזו תגובה טבעית של הגוף לאחר אכילה, וצריך ללמוד לקבל זאת. כיום אני כבר יודעת, שתחושה זו משקפת בחירות תזונתיות לא נכונות.

אתם בוודאי תוהים, מה הביא למפנה. אני מגדירה עצמי כטיפוס מכוון תוצאות, כלומר, אם דרך כלשהי אינה משיגה תוצאה שאליה אני מכוונת, אזי אחפש דרך חלופית. התמזל מזלי, ובשנת 2002 התלוויתי לבן זוגי, ליאור, להשתלמות מקצועית בהונג קונג. מקום מופלא, יש לציין. מצאתי עצמי מתאמנת שש פעמים בשבוע ולראשונה נחשפתי לעבודה עם משקלים כבדים יותר ואלמנטים מעולם הרמת המשקולות באימון קבוצתי, שנקרא Les Mills Body Pump. וואלה, פתאום ראיתי, כמה עבודה עם משקל תורמת להרזיה מבחינת אחוזי שומן ולחיטוב. אז גם התחיל לחלחל לי, לאחר שקראתי ספרים בנושא, שאולי התזונה שלי לוקה בחסר, כיוון שאיני מגיעה לרמות החלבון המלא החיוניות לי. אז  נפל הפור, והחלטתי, באופן שכלתני לחלוטין, להוסיף דגים ופירות ים לתזונתי. הונג קונג הינה מקום מושלם לשינוי מסוג זה מבחינת מבחר פירות הים והדגה שיש שם, וכן אופני ההכנה. מובן, שאחר כך הצטערתי, שלא עשיתי זאת קודם לכן. במקביל בניתי לי מעין תוכנית תזונתית, שהתבססה על כמות של כ- 6 ארוחות קטנות יחסית של מנה חלבונית ומנה פחממתית (דגנים וירקות). הצלחתי לרדת יפה באחוזי השומן בצורה זו, אך עדיין לא התחטבתי ולא בניתי מסת שריר כפי שייחלתי.

אחרי חצי שנה בהונג קונג שבנו לארץ. המשכתי להתאמן במרץ במכון כושר בשילוב של עבודת סבולת לב-ריאה מגוונת ועבודה עם משקולות. שיטת Body Pump עדיין לא הגיעה לארץ. בשלב מסוים החלטתי, שאני מעוניינת להיכנס להריון. הפסקתי עם הגלולות למניעת הריון, אך גיליתי, שהמחזור החודשי שלי, שבעבר היה סדיר אינו מופיע. אז גיליתי, שיש לי תת פעילות גבולית של בלוטת התריס, שבהחלט תרמה לבעיה. עד היום אני נוטלת הורמון חלופי. בהמשך גיליתי, שאני סובלת גם משחלות פוליציסטיות (PCO), דבר שגורם לביוצים לא סדירים, ועל כן גם לווסתות לא סדירות. ממש חגיגה הורמונאלית. מסתבר, ש- PCO הולך יד ביד עם נטייה לעמידות לאינסולין, דבר שבפני עצמו הוא גורם סיכון לסוכרת. אני מלאה אתכם בפרטים הקטנים, כדי שתבינו בסופו של דבר, עד כמה התזונה שבחרתי בה מתאימה לי. הרופא המטפל שלי, דר' זלוצובר, שאני חווה לו המון, היה מספיק מעודכן דאז כדי להמליץ לי על סדרת טיפול בגלוקופאג' (תרופה, שמעלה את רגישות התאים לאינסולין) במקום טיפול הורמונאלי להשריית ביוץ. הפלא ופלא! לאחר כחודשיים של טיפול נכנסתי להריון ראשון ובסוף שנת 2004 ילדתי בת מקסימה, רוני. יש לציין, כי במהלך ההיריון הזה היו לי חודשיים ראשונים קשים, אך בסך הכול הוא עבר חלק, והסתיים בלידה רגילה תחת אפידורל.

אז מה הלאה? למה לא להסתפק בדגים ופירות ים? מדוע הוספתי גם בשר לתזונה? על כך בהמשך.....

אילת

כדי לקרא עוד על אילת לחץ כאן 

  בקרו אותנו בפייסבוק - Magma-Fit FB


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה